20 μέρες - 14 χώρες

Κοντά,μακριά,καφές και ότι έχει να κάνει με τις μετακινήσεις μας εντός και εκτός των τειχών!

Συντονιστής: mac9

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
StepaS
Επίσημο μέλος
KTM Model: Adventure 990 `09

20 μέρες - 14 χώρες

Δημοσίευση από StepaS » Δευ Μάιος 20, 2013 4:58 pm

Την προηγούμενη φορά που έγραφα σε αυτό το θέμα έψαχνα σχεδόν απελπισμένος για έναν συνοδοιπόρο που να έχει το ίδιο όνειρο με το δικό μου. Έψαξα και σε άλλα forum με πολύ περισσότερα μέλη από το δικό μας χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά εκεί που είχα αρχίσει να πιστεύω πως θα πρέπει να το κάνω μόνος μου αυτό το ταξίδι βρέθηκε ο Θάνος (achromatus) και μου αναπτέρωσε το ηθικό! Το κερασάκι στην τούρτα για`μένα ήταν το ότι και ο Θάνος έχει Adventure 990! Αυτός πορτοκαλί κι εγώ άσπρο για να μην τα μπερδεύουμε! :grin:

Η ΑΡΧΗ ΕΓΙΝΕ ΛΟΙΠΟΝ!
http://www.youtube.com/watch?v=2d2oSJS8QAs" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Χωρίς να γνωριζόμαστε από πριν αρχίσαμε να τα λέμε μέσω τηλεφώνου και με email για να βγάλουμε ένα πλάνο για το πως θα μπορούσαμε και οι 2 μας να πραγματοποιήσουμε το όνειρό μας. Η μοναδική μας συνάντηση με τον Θάνο ήταν ένας καφές που ήπιαμε πριν μερικές μέρες στην Λαμία. Πολλοί θα πιστεύουν πως είναι τρελό το να ξεκινάς ένα ταξίδι με έναν "άγνωστο". Εγώ δεν είμαι από αυτούς... γιατί το έχω ξανακάνει και πέρασα φανταστικά. Το μόνο που χρειάζεται να έχει κάποιος για ένα τέτοιο ταξίδι (πέρα από τα τυπικά... λεφτά-μεγάλη άδεια) είναι θέληση. Όταν τα όνειρα δύο ανθρώπων συναντιούνται τότε αυτοί οι 2 άνθρωποι έχουν πολλά περισσότερα κοινά μεταξύ τους απ`όσα φαντάζονται.
Δικός μου πόθος λοιπόν, από την εφηβεία μου, είναι το Nordkapp. Ο Θάνος από την άλλη έχει "έρωτα" με την Φιλανδία και του άρεσε η ιδέα του Nordkapp! Έτσι αποφασίσαμε να βγάλουμε ένα δρομολόγιο που θα μας πάει παρέα εκεί που ονειρευόμαστε.

Τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια έχουν ήδη βγει. Ο Θάνος ξεκινάει από Πάτρα το βράδυ της Πέμπτης 20/6 και συναντιόμαστε για τον 2ο καφέ μας στο κατάστρωμα του "F/B Coraggio" (ακούγεται σαν "Κουράγιο";;;) το πρωί της επόμενης μέρας στην Ηγουμενίτσα. Μετά από μια μέρα στο καράβι θα κατέβουμε πρωί Σαββάτου 22/6 στην Βενετία (Ιταλία) και από εκεί ξεκινάει ουσιαστικά το ταξίδι μας.
Στις επόμενες 3 μέρες θα διασχίσουμε την Αυστρία, την Γερμανία και την Δανία. Από το βορειότερο λιμάνι της Δανίας θα περάσουμε στο νοτιότερο σημείο της Νορβηγίας. Στις επόμενες 6-7 μέρες η αλήθεια είναι πως θα πρέπει να ζοριστούμε αρκετά στο θέμα οδήγησης. Πολλοί λένε πως η Νορβηγία είναι η ομορφότερη χώρα της Ευρώπης... αυτό όμως το λένε κατά κύριο λόγο για την φύση που έχει αυτή η χώρα. Έτσι λοιπόν έχουμε επιλέξει να ανέβουμε στο Nordkapp από τον "δύσκολο" δρόμο... κοντά από τις δυτικές ακτές της χώρας.
Οι προορισμοί μας σε Νορβηγικό έδαφος θα είναι οι εξής:
Preikestolen
Geiranger
Trollstigen
Atlanterhavsvegen
Νησιά Lofoten
και το βορειότερο ηπειρωτικό σημείο της Ευρώπης... το Nordkapp
Το ταξίδι μας είναι "οριοθετημένο" και προγραμματισμένο για όλες τις χώρες πλην των Σκανδιναβικών. Αυτό σημαίνει πως κάθε πρωί θα βγάζουμε το πλάνο της υπόλοιπης μέρας. Μετά το Nordkapp θα αλλάξει μορφή το ταξίδι μας και θα γίνει πιο "τουριστικό". Στην Φιλανδία το πλάνο ανήκει κατά κύριο λόγο στον Θάνο. Σκοπό λοιπόν έχουμε να επισκεφτούμε τις κυριότερες πόλεις που θα συναντήσουμε στον δρόμο μας... και μιας και στην Φιλανδία οι δρόμοι θα είναι "ανοιχτοί" (σε σχέση με τους Νορβηγικούς) θα έχουμε την ευκαιρία να ξεκουραστούμε σε αυτές τις 6-7 μέρες που θα κάνουμε για να βγούμε από την Σκανδιναβία. Κάποιες από τις πόλεις που σίγουρα θα δούμε είναι οι εξής:
Oula
Kuoplo
Tampere
Lahti
Elsinki
Από το λιμάνι του Ελσίνκι θα περάσουμε στις χώρες τις βαλτικής. Θα κατέβουμε λοιπόν στο Τάλιν (Εσθονία) και θα διασχίσουμε την ίδια μέρα την Λετονία και την Λιθουανία με στόχο να είμαστε μέχρι το βράδυ στην Κρακοβία (Πολωνία). Η επόμενη μας διανυκτέρευση θα είναι στο Βελιγράδι (Σερβία) περνώντας μέσα από την Σλοβακία και την Ουγγαρία. Την τελευταία μέρα του ταξιδιού θα διασχίσουμε την Βουλγαρία.

Πλέον βρισκόμαστε και οι 2 σε κατάσταση "αντίστροφης μέτρησης" και μαζεύουμε τον εξοπλισμό μας, φτιάχνουμε λίστες με το τι θα πάρουμε και τι θα αφήσουμε για να χωρέσουν όλα τα πράγματα σε τριβάλιτσο! κτλ.
Οι μηχανές μας είναι ετοιμοπόλεμες και το μόνο που λείπει από `μένα πλέον είναι το αυτοκόλλητο του KTM-HellasClub για να το κολλήσω ΕΔΩ!!!!!
Στον ηλίθιο δείχνεις τα άστρα και αυτός κοιτάζει το δάχτυλό σου.
http://www.youtube.com/watch?v=PCW1bzgo1zY" onclick="window.open(this.href);return false;

xarispap990
KTM Model: 990 adventure

Re: 20 μέρες - 14 χώρες

Δημοσίευση από xarispap990 » Τρί Μάιος 21, 2013 12:15 am

Μπράβο και στους δυό σας.......θα ταξιδεύουμε και εμείς μαζί σας,με την σκέψη έστω.Καλό δρόμο να έχετε !!!!

marinos640
KTM Model: DUKE II (1999)

Δημοσίευση από marinos640 » Τρί Μάιος 21, 2013 7:20 pm

Καλό δρόμο,περιμένουμε πολλές φωτογραφίες! :-P :-P :-P

Άβαταρ μέλους
okeanis1234
KTM Model: 1190 adventure

Δημοσίευση από okeanis1234 » Τρί Μάιος 21, 2013 8:04 pm

Παιδια σας ευχομαι να περασετε φανταστικα!!!!!!
'00 honda astrea supra
'02 yamaha yz 125
'09 kawasaki kle 500
'12 honda transalp 650
'13 yamaha crypton x 135
'13 ktm 1190 adventure
'14 honda pcx 150

Άβαταρ μέλους
tek640
KTM Model: 625 SXC

Δημοσίευση από tek640 » Τετ Μάιος 22, 2013 11:15 am

Καλο δρομο φιλε Stepas. Θα σας δωσουμε αυτοκολλητα για να τα κολλησετε οπου γουσταρετε.
Εννοειτε οτι πρεπει να ανεβασετε φωτογραφιες κλπ καθως και να γραψετε ενα αρθρο απο το ταξιδι σας.

Christos ktm R
KTM Model: adventure 990 R
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos ktm R » Τετ Μάιος 22, 2013 2:34 pm

Καλο δρόμο να έχετε παλικάρια κ χωρίς απρόοπτα!

Άβαταρ μέλους
kostas smok
KTM Model: 950 adventure 2003

Δημοσίευση από kostas smok » Τετ Μάιος 22, 2013 5:15 pm

:-P
Αντε να μιλησουμε και για κανενα ταξιδι-βολτα...οχι μονο για κυλιντρα και πιστονια.

Άβαταρ μέλους
StepaS
Επίσημο μέλος

Δημοσίευση από StepaS » Τετ Ιουν 19, 2013 9:24 pm

- Οι μηχανές μας είναι έτοιμες.
- Οι βαλίτσες σχεδόν γεμάτες.
- Οι χάρτες μας "στρωμένοι".
- Η διάθεση στο ζενίθ!
- Οι οιωνοί απόλυτα θετικοί... με αποκορύφωμα συνάντηση που είχα με έναν Γερμανό μοτοσικλετιστή την προηγούμενη εβδομάδα. Κατεβαίνοντας στην Θεσ/νίκη για έναν τελευταίο έλεγχο της μηχανής μου από τον μάστορα, στον Κόμβο της Βέροια βλέπω έναν μηχανόβιο με γερμανικές πινακίδες και φορτωμένο με βαλίτσες να ψάχνει τους χάρτες του. Τον πλησιάζω και βλέπω πως καβαλάει κι αυτός ένα KTM Adventure 990 λευκού χρώματος! Η χαρά και των δυο μας ήταν τέτοια που το επόμενο κιόλας λεπτό είχαμε παρκάρει και τα λέγαμε. Αυτός ξεκίνησε από Αμβούργο και από τις όσες χώρες που μου είπε συγκράτησα Τσεχία, Ουκρανία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία, και κατευθυνόταν προς Αλβανία, Κροατία, Ιταλία, Αυστρία και πίσω στο σπίτι του. Αφού του ανέφερα κι εγώ το ταξίδι μας η επόμενή του κουβέντα ήταν το να μας φιλοξενήσει με τον Θάνο στο σπίτι του μιας και το Αμβούργο είναι στον δρόμο μας! Αυτή η μοτοσικλετιστή αλληλεγγύη είναι μοναδικό συναίσθημα που αν δεν είσαι στους "δρόμους" δεν θα το νιώσεις ποτέ.

Αύριο φεύγουμε...
http://www.youtube.com/watch?v=PCW1bzgo1zY" onclick="window.open(this.href);return false;

Άβαταρ μέλους
okeanis1234
KTM Model: 1190 adventure

Δημοσίευση από okeanis1234 » Τετ Ιουν 19, 2013 11:14 pm

Περιμενουμε ΗΔΗ φωτος και βιντεο.........
'00 honda astrea supra
'02 yamaha yz 125
'09 kawasaki kle 500
'12 honda transalp 650
'13 yamaha crypton x 135
'13 ktm 1190 adventure
'14 honda pcx 150

Άβαταρ μέλους
mac9
KTM Model: 990 Adventure

Δημοσίευση από mac9 » Τετ Ιουν 19, 2013 11:41 pm

Παίδες ....Καλο ταξίδι και πανω απο όλα με ασφάλεια.
Μαζεψτε εμπειρίες και σας περιμένουμε να τις μοιραστούμε .Μην ξεχάσετε αυτοκολητο στην πινακίδα του σκρωτηριου χε χε .
Να στέλνετε φωτο όσο μπορείτε .

Θα είμαστε μαζι σας :-P
KTM Duke 640
KTM SX 200
KTM Exc 250
KTM 990 SM
KTM 990 Adventure
KTM 950 Adventure

Άβαταρ μέλους
StepaS
Επίσημο μέλος

Δημοσίευση από StepaS » Πέμ Ιουν 20, 2013 1:06 am

Σας ευχαριστούμε! Όποτε έχουμε χρόνο θα ρίχνουμε και από κανένα ποστ μαζί με φωτογραφίες φυσικά! :)

xarispap990
KTM Model: 990 adventure

Δημοσίευση από xarispap990 » Πέμ Ιουν 20, 2013 1:53 am

Καλό δρόμο !!!!! :-P

Άβαταρ μέλους
tek640
KTM Model: 625 SXC

Δημοσίευση από tek640 » Παρ Ιουν 21, 2013 11:19 am

Καλο ταξιδι παιδες και καλα να περασετε (ειναι σιγουρο αυτο). Περιμενουμε τις φωτογραφιες σας.

Άβαταρ μέλους
StepaS
Επίσημο μέλος

Δημοσίευση από StepaS » Τρί Ιουν 25, 2013 9:35 am

το ταξιδι μας προχωραει φανταστικα! χθες πατησαμε Νορβηγια και απο το λιγο που την οδηγησαμε ηδη εχουμε μαγευτει! Η διαδρομη στις υπολοιπες χωρες δεν ειχε κατι το ιδιαιτερο αν εξαιρεσουμε την Αυστρια.
Σημερα ξεκιναμε για Preikestolen.

Φωτογραφιες και περισσοτερες λεπτομερειες θα ανεβασουμε καποια αλλη στιγμη.

Άβαταρ μέλους
parachuter
KTM Model: 990 Adventure

Δημοσίευση από parachuter » Τρί Ιουν 25, 2013 11:38 am

καλό δρόμο και καλά να περάσετε!μη μασάτε,όλα καλά θα πάνε....στο πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό είχα απίστευτο άγχος...ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο βέβαια...:) πουτ@να κρίση!!!
https://www.facebook.com/pages/Eco-ther ... 7010751823" onclick="window.open(this.href);return false;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βόλτα-Εκδρομή-Συνάντηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη